A távfelügyelet, legalább olyan fontos része a riasztó rendszernek, mint a riasztó központ. Úgy kell elképzelni ezt, mint szoba biciklit. Nagyon jól lehet sportolni a szoba biciklivel, de ha el akarok érni valahova, nem elegendő. Pont ez a helyzet a riasztó rendszerrel is. Nem elég beszerelni egy riasztó rendszert, mert önmagában, az csak madárijesztő effektust keltésére alkalmas. Ha igazán biztonságban akar lenni, akkor bizony-bizony szüksége lesz a távfelügyeleti szolgáltatásra. Elmondom, hogy miért!
A riasztó rendszer összetétele dióhéjban a következőket tartalmazza: riasztó központ, mozgás érzékelő, kezelő, ajtónyitás érzékelő, sziréna ami egy riasztó szett. Ez egy alap csomag, amit a Mabisz előír. Abban a pillanatban, ahogy a mozgásérzékelő mozgást érzékel, elkezd a sziréna nagyon csúnyán sípolni, és világítani, hogy mindenki ébredjen meg, és káromkodjon magában. Mert lássuk be. Hányszor de hányszor fordult már elő velünk, hogy hallottuk, hogy egy riasztó szirénázik, de nem csináltunk semmit. Nézzünk mélyen magunkba, és gondolkodjunk el, ezen, mert biztos már ütköztünk ilyesmibe. Én személyesen a barátnőm lakásán voltam, amikor a tömbházzal szemben levő üzlet helységnek beindult a riasztója, hát én sem csináltam semmit. Feltételeztem, hogy távfelügyeletre van kötve a rendszer, de nem volt. Nem jelent meg senki, és beleértve engem is, senki le se puskázta, hogy riasztás alatt áll a bolt. Egy idő után elhallgatott, és mindenki végezte tovább a dolgát. A távfelügyelet, pont az ilyen „félreértéseket” kerüli el.
Hogyan is működik? A szerződés megkötésekor letisztázzuk a következő dolgokat:
- Vezetékes, vagy GSM átjelzéssel oldjuk meg a kommunikációt a riasztó-diszpécser között?
- Értesítés, vagy kivonulás csomagot rendeljük meg.
- 2-3 telefonszámot illetve személyt felsorolni, akiket riasztás esetén értesítenek a diszpécserek.
Csupán ennyit kell megtenni, és már biztonságban is vagyunk. Kicsit azért részletezném ezt a három pontot.
- Nem áll módomban azt mondani, hogy igen, gsm átjelzővel rendelje meg a távfelügyeletet, mert az jobb, viszont annyit elmondhatok, hogy a személyes véleményem a következő. Mivel csak analóg vezetékes vonalon történhet átjelzés, így ha elvágják a telefon kábelt, akkor nem tud riasztó jelzést leadni. Igaz, hogy a rendszer jelent a távfelügyeleti szolgáltatónál, de csak annyit, hogy gond van a vonallal, és az nem egyenlő azzal, hogy üresítik a lakásom S.O.S.!!! Én megbízhatóbbnak találom a GSM átjelző megoldást; egy bármilyen hálózatban levő SIM kártyát beüzemeltetünk, és azzal többet nincsen gond.
- Általában 2 alap csomag van, az értesítés valamint a kivonulás. Az értesítés csupán annyiból áll, hogy riasztás esetén a diszpécser fölhívja a megadott neveket, telefonszámokat, és elmondja, hogy valamilyen esemény van tud-e róla? Ez gyakorlatilag nem sokban különbözik attól, hogy csak egymagában sípol a riasztó rendszer szirénája. Ezért ajánlanám mindenképpen a kivonulós járőrszolgáltatást, hiszen, így riasztás esetén kivonul 2 járőr, akik biztosítják a telepet. Magánházak esetén megegyezés alapján kulcsot is kaphatnak, így az udvarra is bemehetnek, megkönnyítve ezzel a munkájukat. Ezzel akár a tettest is elkaphatják, hiszen az új szabályok szerint már megállíthatják a behatolót, ezt szabadon döntik el a kivonuló járőrök.
- Hogy kinek adom meg a telefonszámát? Hát nyilván elsősorban a saját nevünk, telefonszámunk. Én mindenképp ajánlom, hogy a másik személy egy olyan valaki legyen, akiben megbízik, és ad hozzáférést a lakásához. Ez azért fontos, mert ha elutazik, és akkor történik a nem kívánt esemény akkor elég hosszadalmas, ameddig hazautazik, például Siófokról Budapestig, az éjjel közepén nem lehet jó érzés hazafutni, hogy a megfelelő intézkedéseket elvégezze. Ezért mindenképp nevezzen ki egy olyan személyt (testvér, nővér, sógor, após, barát, szomszéd, cimbora.) aki az Ön távollétében intézkedni tud.
Hát így első nekifutásnak ezeket a dolgokat említettem meg, de hogyha valamit kihagytam, nem kell elkeseredni, mert hamarosan új cikkeket töltünk föl blogunkra, amiben még részletesebben olvashatnak a távfelügyelet előnyeiről, és esetleges hátrányairól.
Korodi László